Given:
margin of error = 10% or 0.10 in decimal form
confidence level = 95%
Find: sample size
Solution:
To determine the sample size, we can use Cochran's formula.
[tex]n=\frac{Z^2pq}{e^2}[/tex]where:
Z is the critical value of the given confidence level
p = estimated proportion of the population having the attribute in question (ex. supports the candidate)
q = 1 - p
e = margin of error
Based on the given information, our confidence level is 95%. The z-value at this confidence level is 1.96. Hence, z = 1.96.
For p and q, since none is stated in the question, we will assume p = 0.5 and q = 0.5 or 50% each.
Let's plug into the formula above the values of Z, p, q, and e.
[tex]n=\frac{1.96^2(0.5)(0.5)}{0.10^2}[/tex][tex]n=\frac{3.8416\times0.25}{0.01}[/tex][tex]n=\frac{0.9604}{0.01}\Rightarrow n=96.04\approx97[/tex]Any excess decimal will be considered as 1 person. So, 96 + 1 = 97.
Therefore, we need 97 people as our sample size.