A large battery is a cylinder with the dimensions shown below. What is the total weight, rounded to the nearest gram, if the density of the battery is ?


Explanation:
Step 1. We have a cylinder with a radius of 4cm and a height of 10cm.
[tex]\begin{gathered} r=4cm \\ h=10cm \end{gathered}[/tex]And we also have the density of the cylinder:
[tex]p=12\frac{g\text{ }}{cm^3}[/tex]Step 2. We need to find the weight, which in this case is the mass of the cylinder, using the following formula:
[tex]p=\frac{m}{V}[/tex]where p is the density, m is the mass, and V is the volume of the cylinder.
Step 3. The volume is:
Substituting the known values and using
[tex]\pi=3.1416[/tex][tex]V=(3.1416)(4cm)^2(10cm)[/tex]Solving the operations
[tex]V=502.656cm^3[/tex]Step 3. Now we go back to our density formula:
[tex]p=\frac{m}{V}[/tex]and substitute the known values of the density and the volume:
[tex]12\text{ }g/cm^3=\frac{m}{502.656cm^3}[/tex]Solving to find the mass:
[tex]\begin{gathered} 12g/cm^3\times502.656cm^3=m \\ \downarrow \\ 6,031.872g=m \end{gathered}[/tex]rounding the mass to the nearest gram:
[tex]6,032=m[/tex]The mass in grams is 6,032.
Answer: 6,032