1. Write a linear equation of the form y1 = mx + b for your first set of data.2. Write a linear equation of the form y2 = mx + b for the other equation in your system. 3. How many round trips in a 12-hour day can each mode of transportation produce?

Given the distance of 382 miles, and a velocity of 760 miles/hour and a time of 0.583 hour, we can writte the following equation:
[tex]382\text{ miles}=760\frac{miles}{hour}*0.583hour+b[/tex]Then the intercept b is:
[tex]\begin{gathered} b=382-760*0.583 \\ b=-61.08\text{ miles} \end{gathered}[/tex]Hence the equation for the first data set is:
[tex]distance=0.583*speed-61.08[/tex]Now the next dataset:
[tex]\begin{gathered} 382miles=\frac{535miles}{hour}*1.25hour+b \\ b=-286.5\text{ miles} \end{gathered}[/tex]Hence the equation for the second point is:
[tex]distance=1.25*speed-286.5[/tex]Next, for the third point. By hyperloop, a round trip takes 0.583*2=1.166 hour (go and back), hence in a 12-hour day:
[tex]\frac{12}{1.166}=10.29\text{ trips}[/tex]Hence by hyperloop we got 10 trips.
On the other way, by airplane it takes 1.25*2=2.5hour:
[tex]\frac{12}{2.5}=4.8\text{ trips}[/tex]Then by airplane we got 4 round trips.