The Solution.
The given formula for taxable income is
[tex]TI=I-ED-SD[/tex]
In this case,
T I = taxable income, I = income, ED = exemption deduction, SD = standard deduction.
a. The taxable income of a single person with no kids, and has an income of $55,000.
[tex]\begin{gathered} TI=I-ED-SD \\ \text{where I=\$55000, ED =3900, SD=6100} \end{gathered}[/tex]
Substituting these values in the formula, we have
[tex]\begin{gathered} TI=55000-3900-6100 \\ TI=55000-10000=\text{ \$45000} \end{gathered}[/tex]
b. The taxable income of a couple with two children, and with a combined income of $55,000.
[tex]\begin{gathered} TI=I-ED-SD \\ \text{where I=\$55000, ED =15600, SD=12200} \end{gathered}[/tex]
Substituting these values in the formula, we have
[tex]\begin{gathered} TI=55000-15600-12200 \\ TI=55000-27800=\text{ \$27200} \end{gathered}[/tex]
c. The taxable income of a couple with two children, and with a combined income of $23,000.
[tex]\begin{gathered} TI=I-ED-SD \\ \text{where I=\$23000, ED =11700, SD=12200} \end{gathered}[/tex]
Substituting these values in the formula, we have
[tex]\begin{gathered} TI=23000-11700-12200 \\ TI=23000-23900=\text{ \$-900} \\ \text{Hence, the taxable income in this case is zero dollar, that is,} \\ TI=\text{ \$0} \end{gathered}[/tex]