Given,
The height difference, h=1.23 m
The blood pressure at the aorta, P₁=104 mmHg
The density of the blood, ρ=1060 kg/m³
From Pascal's law, the pressure difference is given by,
[tex]\begin{gathered} (P_1-P_2)=\rho gh \\ \Rightarrow P_2=P_1-\rho gh \end{gathered}[/tex]Where P₂ is the required pressure and g is the acceleration due to gravity.
Let us calculate the value of ρgh as it will be in the pascal.
On substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} \rho gh=1060\times9.8\times1.23 \\ =12777.24\text{ Pa} \end{gathered}[/tex]On converting it to mmHg,
[tex]\rho gh=12777.24\text{ Pa}\approx96\text{ mmHg}[/tex]Therefore the pressure in a person's foot is,
[tex]\begin{gathered} P_2=104-96 \\ =8\text{ mmHg} \end{gathered}[/tex]Therefore the average blood pressure in a person's foot is 8 mmHg