Answer:
142.0 grams
Explanation:
We were given the following details:
trace element concentration, c = 0.044 grams per cubic centimeter of water
Charlotte uses a container in the shape of a right cylinder with:
Radius, r = 9.8 cm
Height, h = 10.7 cm
The sample contains the same proportion of the trace element. The amount of trace element collected is calculated as shown below:
[tex]\begin{gathered} Amount=concentration\times Volume \\ concentration=0.44\text{ g/cm\textasciicircum3} \\ \text{For a cylinder, its volume is given by:} \\ Volume=\pi r^2h \\ Volume=\pi\times9.8^2\times10.7 \\ Volume=3,228.3886cm^3 \\ \\ \Rightarrow Amount=0.044\times3,228.3886 \\ Amount=142.049\approx142.0 \\ Amount=142.0g \end{gathered}[/tex]Therefore, the amount of trace element is 142.0 g