hi I hope your doing great. thank your for your time and God bless you for making a difference in students lives .will you kindly please explain in detail answer +x-/example 23x 50 ___ -----+ _____

Given:
Cost of paddle boat per hour is $6.95 (for first 3 hours)
After 3 hours the cost is $9.50.
That means the cost after 3 hours is increases by,
9.50-6.95=2.55
it implies that after 3 hours the cost is increases by $2.55 per hour.
The cost of paddle boat for 3 hours is,
[tex]\begin{gathered} C=3\cdot6.95 \\ C=20.85 \end{gathered}[/tex]To calculate cost for 4 hours ,
[tex]\begin{gathered} C=\text{ cost fot 3 hours+cost after 3rd hour} \\ C=20.85+9.50 \\ C=30.35 \end{gathered}[/tex]The alternative way to calculate cost of 4 hours is,
[tex]\begin{gathered} C=4\cdot6.95+2.55 \\ C=30.35 \end{gathered}[/tex]Answer: The cost for 4 hours is $30.35.