We need to calculate the wavelength w of a musical note with a frequency f = 120 waves per second.
We know that f (in waves per second) and w (in meters) are related as:
[tex]fw=343[/tex]Thus, to find w for f = 120, we need to replace f with 120 in the above relation.
We obtain:
[tex]\begin{gathered} 120x=343 \\ \\ \frac{120}{120}x=\frac{343}{120} \\ \\ x=2.858333... \end{gathered}[/tex]Therefore, approximating to the nearest hundredth, we have:
Answer: 2.86 meters