Respuesta :

Area of a Circle

Given a circle of radius r, its area is calculated as follows:

[tex]A=\pi\cdot r^2[/tex]

We are given the diameter of a circle of d = 14 m. The radius of a circle is half the diameter, thus:

r = d/2 = 14 m / 2 = 7 m

Applying the formula:

[tex]A=\pi\cdot7^2=49\pi m^2[/tex]

Substituting π for the approximate value of 22/7:

[tex]A=49\cdot\frac{22}{7}m^2=154m^2[/tex]

Answer: 154 m2

ACCESS MORE
EDU ACCESS