Respuesta :

Use the Law of Sines to find a:

[tex]\frac{a}{\sin(A)}=\frac{27cm}{\sin (28º)}[/tex]

Since both a and the angle A are unkowns, we need to find the measure of the angle opposite to the side A first. Notice that two of the interior angles of the triangle are given. Remember that the sum of the internal angles of every triangle must add up to 180º.

Then:

[tex]\begin{gathered} A+102+28=180 \\ \Rightarrow A+130=180 \\ \Rightarrow A=180-130 \\ \therefore A=50 \end{gathered}[/tex]

Then, the angle opposite to the side with length a has a measure of 50º.

Isolate a from the equation of the law of sines and replace A=50º to find the length a:

[tex]\begin{gathered} \Rightarrow a=\frac{\sin(A)}{\sin(28º)}\times27cm \\ =\frac{\sin(50º)}{\sin(28º)}\times27cm \\ =44.0563425\ldots cm \\ \approx44.1cm \end{gathered}[/tex]

Therefore, to the nearest tenth, the length of a is equal to 44.1cm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico