There are 2 questions I need help with. I uploaded them both in a picture. Thank you

Given:
Pure alcohol is added to 180 gallons of 7% alcohol solution to produce a solution that is 10%
To find:
Amount of pure alcohol.
Explanation:
Let
x = number of gallons of 100% alcohol solution
180 = number of gallons of 7% alcohol solution
x + 180 = number of gallons of 10% alcohol solution
The amount of alcohol in a solution is found by multiplying the number of gallons of solution by the percentage (as a decimal) of alcohol that the solution contains.
Alcohol content of 100% solution
[tex]1\times x=x[/tex]Alcohol content of 7% solution is:
[tex]0.07\times180=12.6[/tex]Alcohol content of mixture (10% solution) is:
[tex]\begin{gathered} 0.1\times(x+180) \\ =0.1x+18 \end{gathered}[/tex]Now,
[tex]\begin{gathered} x+12.6=0.1x+18 \\ \Rightarrow x-0.1x=18-12.6 \\ \Rightarrow0.9x=5.4 \\ \Rightarrow x=\frac{5.4}{0.9} \\ \Rightarrow x=6\text{ gallons} \end{gathered}[/tex]Final answer:
Hence, the required solution is 6 gallons.