Given data
*The given complete set has a mass is m = 3467 kg
*The speed of the cart with a horizontal velocity relative to the floor is v_1 = 0.02 m/s
*The speed of the librarian is v_2 = 2.40 m/s
The formula for the librarian's mass (m_l) is given by the conservation of momentum as
[tex]mv_1=m_lv_2[/tex]Substitute the known values in the above expression as
[tex]\begin{gathered} 3467\times0.02=m_l\times2.40 \\ m_l=\frac{3467\times0.02}{2.40} \\ =28.89\text{ kg} \end{gathered}[/tex]Hence, the librarian's mass is m_l = 28.89 kg