12. Serena Williams wants to buy a sweater that had an original price of $75. 1 pc The sweater is now discounted 25% and the sales tax rate is 5%. How much will Serena pay for the sweater?*

Respuesta :

ANSWER

$59.06

EXPLANATION

The original price of the sweater is $75.

It is discounted by 25%, so we have to subtract 25% of $75 from the original price.

We have:

[tex]\frac{25}{100}\cdot\text{ 75 = \$18.75}[/tex]

Subtracting that from the original price:

$75 - $18.75 = $56.25

She pays a sales tax of 5%, so we have to find 5% of the new price and add it to that price.

We have:

[tex]\frac{5}{100}\cdot\text{ 56.25 = \$2.81}[/tex]

Adding that to the new price:

$56.25 + $2.81 = $59.06

Serena will pay $59.06 for the sweater.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico