ANSWER
• a = -2m/s²
,• v = 4m/s
EXPLANATION
Given:
• The initial speed of the cyclist, v₀ = 12 m/s
,• The distance traveled, x = 32m
,• The time interval, t = 4s,
Unknown
• The acceleration, a
,• The speed after 4s, v
The distance the cyclist travels, assuming he is traveling with constant acceleration is,
[tex]x=v_ot+\frac{1}{2}at^2[/tex]We have to solve this equation for a. Subtract v₀t from both sides,
[tex]x-v_ot=\frac{1}{2}at^2[/tex]And divide both sides by 1/2t²,
[tex]a=\frac{2(x-v_ot)}{t^2}[/tex]Replace with the given values,
[tex]a=\frac{2(32m-12m/s\cdot4s)}{4^2s^2}=\frac{2(32m-48m)}{16s^2}=\frac{2\cdot(-16)m}{16s^2}=-2m/s^2[/tex]Hence, the cyclist's acceleration is -2m/s².
The speed is,
[tex]v=v_o+at=12m/s-2m/s^2\cdot4s=12m/s-8m/s=4m/s[/tex]Hence, the final speed is 4m/s.