A solid cylinder (mass 0.274 kg, radius 2.00 cm) rolls without slipping at a speed of 5.00 cm/s. What is its total kinetic energy?

Respuesta :

Given data

*The given mass of the solid cylinder is m = 0.274 kg

*The given radius of the cylinder is r = 2.00 cm = 0.02 m

*The given speed is v = 5.00 cm/s = 0.05 m/s

The formula for the total kinetic energy is given as

[tex]\begin{gathered} U_T=U_k+U_R \\ U_T=\frac{1}{2}mv^2+\frac{1}{2}I\omega^2 \\ =\frac{1}{2}mv^2+\frac{1}{2}(\frac{1}{2}mr^2)(\frac{v}{r})^2 \end{gathered}[/tex]

*Here U_K is the translation kinetic energy

*Here U_R is the rotational kinetic energy

*Here 'I' is the moment of inertia of the solid cylinder

Substitute the known values in the above expression as

[tex]\begin{gathered} U_T=\frac{1}{2}(0.274)(0.05)^2+\frac{1}{2}(\frac{1}{2}\times0.274\times(0.02)^2)(\frac{0.05}{0.02})^2 \\ =0.000342+0.000171 \\ =5.13\times10^{-4}\text{ J} \\ =5.13\times10^{-1}\text{ mJ} \end{gathered}[/tex]

Hence, the total kinetic energy is U_T = 5.13 × 10^-1 mJ

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico