Given:
Length , L = 29.5 cm
Current, I = 19.6 A
B = 0.946
Let's find the following:
(a). Force on the wire if it makes an angle with the magnetic field of 90.0 degrees.
To find the force, apply the formula
[tex]F=BILsin\theta[/tex]Where:
B is the magnetic field strength = 0.946 T
I is the current = 19.6 A
L is the length of the wire in meters.
Here, the length is in cm, let's convert from cm to m.
We have:
1 cm = 0.01 m
29.5 cm = 29.5 x 0.01 = 0.295 m
Plug in the values and solve for the force, F.
[tex]\begin{gathered} F=0.946*19.6*0.295sin90 \\ \\ F=5.47\text{ N} \end{gathered}[/tex]Therefore, the force when the angle is 90 degrees is 5.47 N.
• (b). The force on the wire when the angle is 29.6 degrees.
[tex]\begin{gathered} F=0.946*19.6*0.295sin29.6 \\ \\ F=2.7\text{ N} \end{gathered}[/tex]The force when it makes an angle of 29.6 degrees is 2.70 N.
ANSWER:
(a). 5.47 N
(b). 2.70 N