Ellen wishes to mix candy worth $1.45 per pound with candy worth $3.74 per pound to form 27 pounds of a mixture worth $3.06 per pound.
Let x be pounds of candy worth $1.45 per pound
Then we can set up the following equation
[tex]1.45x+3.74(27-x)=3.06\cdot27[/tex]Where (27 - x) represents the pounds of candy worth $3.74 per pound
Let us solve this equation for x
[tex]\begin{gathered} 1.45x+3.74(27-x)=3.06\cdot27 \\ 1.45x+100.98-3.74x=82.62 \\ 1.45x-3.74x=82.62-100.98 \\ -2.29x=-18.36 \\ 2.29x=18.36 \\ x=\frac{18.36}{2.29} \\ x=8.02\: lb\: \end{gathered}[/tex]So, 8.02 pounds of less candy is required.
Whereas the pounds of more expensive candy will be
[tex]27-x=27-8.02=18.98\: lb[/tex]Therefore, 18.98 pounds of the more expensive candy should be used.