We are 95% certain that 12 to 28% of the young women in your neighborhood have at least one of the most prevalent STDS.
This is further explained below.
Generally, Given that the parameters are
n=100
P=0.20
at [tex]\alpha=0.05\left(0 .5 \quad \tau_{\alpha / 2}=1.96\right.[/tex]
95% C. I
The equation for the confidence interval is
[tex]P \pm z \sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}[/tex]
Where
n=sample size
P=sample proportion
Hence solve for the confidence interval
0.20[tex]\pm[/tex] 1.96 [tex]\sqrt{\frac{0.20(1-0.20)}{100}}[/tex]
0.20 [tex]\pm[/tex] 0.0784
[tex](0.1216,0.2784)[/tex]
(12%, 28%)
Interpretation: We have a 95% confidence that between 12 and 28 percent of the young women in your area are infected with at least one of the most frequent STDs.
Read more about STDs
https://brainly.com/question/14660788
#SPJ1