Adrian buys a one-gallon bottle of juice for $17.92. What is the unit rate of the cost of
the juice per fluid ounce?
1 gallon = 4 quarts
1 quart = 2 pints
1 pint = 2 cups
1 cup 8 fluid ounces
=
Before you try that problem, answer the question below.
How many fluid ounces of juice did Adrian buy?

Respuesta :

Answer:

677

Step-by-step explanation:

Answer:

128 fluid ounces per gallon.

Unit rate = $0.14 per fluid ounce of juice.

Step-by-step explanation:

Given:

  • 1 gallon = 4 quarts
  • 1 quart = 2 pints
  • 1 pint = 2 cups
  • 1 cup = 8 fluid ounces

Therefore, the number of fluid ounces in 1 gallon is:

⇒ 4 × 2 × 2 × 8 = 128 fluid ounces

Therefore, Adrian bought 128 fluid ounces of juice.

To find the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce, divide the cost per gallon by 128:

[tex]\implies \dfrac{17.92}{128}=0.14[/tex]

Therefore, the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce is $0.14.

ACCESS MORE