Respuesta :
Answer:
Mass of matter:
m = 15 g
Explanation:
Given:
Q =350 J
t₁ = 10.0°C
t₂ = 30.0°C
c = 1,2 J / (g·°C)
______________
Q -?
Required energy:
Q =c·m·(t₂ - t₁)
Mass of matter:
m = Q / (c·(t₂ - t₁))
m= 350 / (1.2·(30.0 - 10.0)) = 350 / 24 ≈ 15 g
Answer:
15 g
Explanation:
Specific Heat Capacity
[tex]\large\boxed{\Delta E_t=m \times c \times \Delta \theta}[/tex]
Where:
- [tex]\Delta E_t[/tex] = Change in thermal energy measured in joules (J).
- m = Mass measured in kilograms (kg).
- c = Specific heat capacity measured in joules per kilogram per degree Celsius (J/kg°C)
- [tex]\Delta \theta[/tex] = Temperature change measured in degrees Celsius (°C).
Given:
- [tex]\Delta E_t = 350\; \sf J[/tex]
- [tex]c = 1.2\; \sf J/g^{\circ}C[/tex]
- [tex]\Delta \theta = 30^{\circ} \sf C-10^{\circ} C=20^{\circ} C[/tex]
As the specific heat capacity is given in J/g°C, the temperature is given in °C, and the mass is in grams, no conversion of units is necessary.
Substitute the values into the formula and solve for m:
[tex]\begin{aligned}\Delta E_t & =m \times c \times \Delta \theta\\\implies 350 & = m \times 1.2 \times 20\\350 & = 24m\\m & = \dfrac{350}{24}\\m & =14.58333...\; \sf g\end{aligned}[/tex]
Therefore, the mass of the substance is 15 g (nearest whole number).