There are 18 cans of peas in a case. each can of peas is 12 ounces. if a case of peas costs $14.22, what is the unit price per can of peas? a. $0.07 b. $0.08 c. $0.79 d. $1.19 please select the best answer from the choices provided a b c d

Respuesta :

The correct answer is c. $0.79

As per the question:

No of pea cans in a case = 18 cans

Weight of each can of peas = 12 ounces

Price of a case of peas = $14.22

The information regarding the weight of each can is redundant in this question and therefore, is not used for solving the question

Therefore, the formula to be used for solving:

Price per unit can of peas= (Price of a case of peas/No of pea cans in a case)

Price per unit can of peas= ($14.22/18)

The price per unit can of peas= $0.79

Hence, option c is the correct answer

Learn more about cost and pricing:

https://brainly.com/question/19075809

#SPJ4

ACCESS MORE