Jane got a prepaid debit card with $30 on it. For her first purchase with the card, she bought some bulk ribbon at a craft store. The price of the ribbon was 14 cents per yard. If after that purchase there was $27.62 left on the card, how many yards of ribbon did Jane buy?
well first you do $30 - $27.62 and you get $2.38 then you take the decimal out then divide it like this 238/14 you get 17 and that is how many yards you have !!! Hope that helps!!