Part A

The cost of having one pizza delivered is $14. Each additional pizza costs $9 more. Choose the explicit formula to represent the situation.


A. an = 14 + 9(n + 1)

B. an = 5 + 9n

C. an = 14 + 9n

D. an = 5 + 9(n + 1)

Part B

The cost of having one pizza delivered is $14. Each additional pizza costs $9 more. Choose the recursive formula to represent the situation.


A. an = an – 1 + 5; a1 = 14

B. an = an – 1 + 23; a1 = 9

C. an = an – 1 + 14; a1 = 9

D. an = an – 1 + 9; a1 = 14