Respuesta :

Each pound of brand B costs 0.33 dollars less than each pound of brand A.

Which fruit snack costs less per pound?

Here we need to find the cost per pound for both brands, to get that, we need to get the quotient between the costs and the number of pounds.

For brand A the cost is $37.80 and you get 35 pounds, then the cost per pound is:

A = $37.80/35 = $1.08

Then each pound for brand A costs 1.08 dollars.

Now let's do the same for brand B, the cost is $33.75, and you get 45 pounds, then the cost per pound is:

B = $33.75/45 = $0.75

Then each pound for brand B costs 0.75 dollars.

So brand B is cheaper, and the difference is:

1.08 dollars -  0.75 dollars = 0.33 dollars.

Each pound of brand B costs 0.33 dollars less than each pound of brand A.

If you want to learn more about quotients:

https://brainly.com/question/629998

#SPJ1

ACCESS MORE