Respuesta :
Answer:
One geranium is $3
Step-by-step explanation:
Let r = roses and g = geraniums
14r + 8g = 122
12r + 12g = 120
Multiply first equation by -3 and the second by 2 (we are trying to get terms that cancel when we add the two equations)
-42r - 24g = -366
+24r + 24g = 240
Add
18r = 126
r = 7, so one rose is $7
Put this into either of the original equations
14(7) + 8g = 122
98 +8g = 122
8g = 24
g = 3, so one geranium is $3
Let x be the cost of roses and y be the cost of geraniums
122 = 14x + 8y
120 = 12x + 12y
1) solve for a variable
We can use second equation to find x and plug it in in terms of y
10 = x + y
X = 10 - y
2) plus it into first equation
122= 14(10 - y) + 8y
122 = 140 - 14y + 8y
6y = 18
Y = 3
122 = 14x + 8y
120 = 12x + 12y
1) solve for a variable
We can use second equation to find x and plug it in in terms of y
10 = x + y
X = 10 - y
2) plus it into first equation
122= 14(10 - y) + 8y
122 = 140 - 14y + 8y
6y = 18
Y = 3