Respuesta :
Answer:
0.16 for one egg. 1.90 for a dozen.
Step-by-step explanation:
For 24 eggs it is 3.79 dollars, so to find the price of one egg we just divide 3.79 by 24, which is 0.16.
There are 12 eggs in a dozen, and it's 3.79 for 24 eggs, so I can divide it by 2 to get to a dozen, so 3.79/2 = 1.90
Answer:
.16 per egg
1.90 for a dozen
Step-by-step explanation:
Take the total cost and divide by the number of eggs to find the cost for one egg
3.79/24 =.157916667
Since this is money we round to the nearest cent
.16
The cost per one egg is .16 or 16 cents
Multiply this by 12 to get the cost of 12 eggs
3.79/24 * 12 =1.895
This will round to 1.90
(Do not use the rounded answer to find the cost of a dozen eggs, because it will be higher. We need to use the exact answer when calculating)