3. A cube of Brass (density = 8.74g/cm³) has a mass of 87.321 grams. Determine
the height of the cube in cm. And in inches (1.00in = 2.54cm)

Respuesta :

height of cube = 2.15443 cm

WHAT IS DENSITY ?

Due to differences in density, two identically sized cubes constructed of different materials will typically not weigh the same when compared when weighed. Additionally, it implies that a massive Styrofoam cube can have the same weight as a tiny lead cube. Platinum, lead, iron, and other dense materials are a few examples.

CALCULATION

Density = 8.74 g/cubic cm

mass = 87.321 gms

Density = mass / volume

volume = mass / density

              = 9.99096109 cubic cm ≈ 10 cubic cm

side of cube = ∛10 cm

                     = 2.15443 cm

∴ height of cube = 2.15443 cm .

learn more about density here :

brainly.com/question/15164682

#SPJ9

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico