Rick is going to buy donuts for his family. Each donut costs $1.25. If the number of donuts Rick buys is represented using the letter r, which expression represents the total cost?
![Rick is going to buy donuts for his family Each donut costs 125 If the number of donuts Rick buys is represented using the letter r which expression represents class=](https://us-static.z-dn.net/files/d12/7301515f318f524ccb3a008ad470a14f.png)
The algebraic expression that represents the total cost would be: A. 1.25r.
Given that the number of donuts Rick buys for his family is represented by letter "r", and we also know that:
cost of each donut = $1.25.
Using an algebraic expression, we can create a mathematical expression that shows the total cost for Rick to by a given number of donuts for his family.
Thus:
1 donut = 1.25
r donuts would cost: 1.25 × r = 1.25r.
Therefore, the algebraic expression that represents the total cost would be: A. 1.25r.
Learn more about algebraic expression on:
https://brainly.com/question/2164351
#SPJ1