Respuesta :

Answer:

Solution:

The cost of 1 kg sugar is ₹ 37\frac{1}{2}37

2

1

∴ Cost of 8\frac{3}{4}8

4

3

kg of sugar

=37\frac{1}{2}\times8\frac{3}{4}\37

2

1

×8

4

3

=\frac{75}{2}\times\frac{35}{4}\ \

2

75

×

4

35

=\frac{2625}{8}

8

2625

=328\ \frac{1}{8}328

8

1

Therefore, the cost of 8\frac{3}{4}8

4

3

kg sugar is₹ 328\frac{1}{8}