The amount invested in CDs is $
The amount invested in bonds is $

A total of $57,000 is to be invested, some in bonds and some in certificates of deposit (CDs). If the amount invested in bonds is to exceed that in CDs by $6,000, how much will be invested in each
K type of investment?

Respuesta :

by two linear equation system the investment in Bonds: $31,500

CD: $25,500 .

Total invested = Amount in bonds + Amount in CDs

Amount in bonds = Amount in CDs + 6000

Let the amount in bonds = B and the amount in CDs = C

1. 57,000 = B + C

2. B = C+6000

these are two linear equation system

57,000 = C + 6000 + C

57,000 = 2C + 6000

51,000 = 2C

25,500 = C

B = C+6000  

B= 25,500+6000 = 31,500

Bonds: $31,500

Certificates of deposit: $25,500

learn more about two linear equation system here:

https://brainly.com/question/1551388

#SPJ9

ACCESS MORE
EDU ACCESS