As a train accelerates away from a station, it reaches a speed of 4.9 m/s in 5.4 s. if the train's acceleration remains constant, what is its speed after an additional 5.0 s has elapsed?

Respuesta :

The speed of the train after an additional 5 s has elapsed is 9.45 m/s

What is acceleration?

This is defined as the rate of change of velocity which time. It is expressed as

a = (v ā€“ u) / t

Where

  • a is the acceleration
  • v is the final velocity
  • u is the initial velocity
  • t is the time

How to determine the acceleration in 5.4 s

  • Initial velocity (u) = 0 m/s
  • Final velocity (v) = 4.9 m/s
  • Time (t) = 5.4 s
  • Acceleration (a) =?

a = (v ā€“ u) / t

a = (4.9 ā€“ 0) / 5.4

a = 4.9 / 5.4

a = 0.91 m/sĀ²

How to determine the final velocity after 5 s

  • Initial velocity (u) = 4.9 m/s
  • Acceleration (a) = 0.91 m/sĀ²
  • Time (t) = 5 s
  • Final velocity (v) = ?

a = (v ā€“ u) / t

0.91 = (v ā€“ 4.9) / 5

Cross multiply

v ā€“ 4.9 = 0.91 Ɨ 5

v ā€“ 4.9 = 4.55

Collect like terms

v = 4.55 + 4.9

v = 9.45 m/s

Learn more about acceleration:

https://brainly.com/question/491732

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico