Suppose that last year a total of $8 billion in goods and services was exported to other countries while $12 billion was imported,: the net export would be $4 billion.
The net export can defined as the difference that lies between the exports and the import in the given economy of interest.
Net export = Export - import
Export = $12 billion
Import = $8 billion
Net export = (12 - 8) billion dollars
= $4 billion dollars.
Hence we can say that the net export would be $4 billion.
Read more on net export here: https://brainly.com/question/26428996
#SPJ1