Respuesta :

The probability that a randomly selected point within the circle falls in the red shaded area is 15.9%

How to determine the probability?

The radius is given s:

r = 4 cm

So, the area of the triangle is

A1 = 0.5r^2

Similarly, the area of the circle is

A2 = πr^2

The probability that a randomly selected point within the circle falls in the red shaded area is

P = A1/A2

This gives

P = 0.5r^2/πr^2

Evaluate

P = 15.9%

Hence, the probability that a randomly selected point within the circle falls in the red shaded area is 15.9%

Read more about probability at:

https://brainly.com/question/24756209

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS