The equation to represent the given situation is 180 - 4.5 × 25.
67.5 gallons would be left in the aquarium after 4.5 hours.
According to the question
Each week at her job at the pet store, Madison must empty the 180-gallon aquarium. with the hose she uses to drain the water, 25 gallons are emptied per hour.
Gallons would be left in the aquarium after 4.5 hours.
Based on the given conditions, formulate
= 180 - 4.5 × 25
= 180 - 112.5
= 67.5
The equation to represent the given situation is 180 - 4.5 × 25.
67.5 gallons would be left in the aquarium after 4.5 hours.
Find out more information about gallons here
https://brainly.com/question/428747
#SPJ4