The empirical formula of the compound containing 6.310 g Au and 0.552 g Cl is Au₂Cl
From the question given, the following data were obtained:
The empirical formula of the compound can be obtained as illustrated below:
Divide by their molar mass
Au = 6.310 / 197 = 0.032
Cl = 0.552 / 35.5 = 0.016
Divide by the smallest
Au = 0.032 / 0.016 = 2
Cl = 0.016 / 0.016 = 1
Thus, the empirical formula of the compound is Au₂Cl
Learn more about empirical formula:
https://brainly.com/question/14440227
#SPJ1