Argon-41 has a half-life of approximately 2 hours. If you had 100g of argon-41, what mass of the unstable isotope would be left in:

2hrs
4hrs
&
10hrs

Respuesta :

1. The mass of unstable isotope would be left in 2 hours is 50 g

2. The mass of unstable isotope would be left in 4 hours is 25 g

3. The mass of unstable isotope would be left in 10 hours is 3.125 g

1. How to determine the mass after 2 hours

We'll begin by calculating the number of half-lives that has elapsed.

  • Half-life (t½) = 2 hours
  • Time (t) = 2 hours
  • Number of half-lives (n) =?

n = t / t½

n = 2 / 2

n = 1

Finally, we shall determine the mass remaining.

  • Original amount (N₀) = 100 g
  • Number of half-lives (n) = 1
  • Amount remaining (N) = ?

N = N₀ / 2ⁿ

N = 100 / 2¹

N = 50 g

2. How to determine the mass after 4 hours

We'll begin by calculating the number of half-lives that has elapsed.

  • Half-life (t½) = 2 hours
  • Time (t) = 4 hours
  • Number of half-lives (n) =?

n = t / t½

n = 4 / 2

n = 2

Finally, we shall determine the mass remaining.

  • Original amount (N₀) = 100 g
  • Number of half-lives (n) = 2
  • Amount remaining (N) = ?

N = N₀ / 2ⁿ

N = 100 / 2²

N = 25 g

3. How to determine the mass after 10 hours

We'll begin by calculating the number of half-lives that has elapsed.

  • Half-life (t½) = 2 hours
  • Time (t) = 10 hours
  • Number of half-lives (n) =?

n = t / t½

n = 10 / 2

n = 5

Finally, we shall determine the mass remaining.

  • Original amount (N₀) = 100 g
  • Number of half-lives (n) = 5
  • Amount remaining (N) = ?

N = N₀ / 2ⁿ

N = 100 / 2⁵

N = 3.125 g

Learn more about half life:

https://brainly.com/question/26374513

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS