The amount of the short-term note is $100,000
The amount of the long-term note is $100,000
a + b = $240,000 equation 1
0.02a + 0.025b = $5500 equation 2
Where:
a = amount of the short-term note
b = amount of the long-term note
Multiply equation 1 by 0.02
0.02a + 0.02b = 4,800 equation 3
Subtract equation 3 from equation 2
0.005b = 700
Divide both sides of the equation by 0.005
b = 700 / 0.005
b = $140,000
a = $240,000 - $140,000
a = $100,000
To learn more about linear functions, please check: https://brainly.com/question/26434260
#SPJ1