The two cars will be 402 m apart after 12 seconds.
Velocity is the distance travel in a specific direction per time taken. It is measured in m/s
Given that two cars are traveling from the same point. Car A has a velocity of 12.5 m/s while car B has zero velocity but an acceleration of 3.5 m/s 2 .
For car A after 12s:
Speed v = distance s / time t
v = s/t
12.5 = s/12
s = 12.5 × 12
s = 150 m
For car B after 12s:
s = ut + 1/2at²
s = 0 + 1/2 × 3.5 × 12²
s = 1.75 × 144
s = 252 m
If the two cars were on different direction, the distance between them will be 252 + 150 = 402 m
Therefore, the two cars will be 402 m apart after 12 seconds.
Learn more about Velocity here: https://brainly.com/question/24445340
#SPJ1