Respuesta :

The unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 is $3.29 per gallon

What is unit price?

It is calculated as rate of change of given quantity per unit.

The given parameters are:

Gallons = 12

Cost = $39.48

The unit price is calculated as:

Unit = Cost/Gallon

Therefore,

Unit = $39.48/12

Unit = $3.29

Hence, the unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 is $3.29 per gallon

Read more about unit rates at:

brainly.com/question/19493296

#SPJ1