The unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 is $3.29 per gallon
What is unit price?
It is calculated as rate of change of given quantity per unit.
The given parameters are:
Gallons = 12
Cost = $39.48
The unit price is calculated as:
Unit = Cost/Gallon
Therefore,
Unit = $39.48/12
Unit = $3.29
Hence, the unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 is $3.29 per gallon
Read more about unit rates at:
brainly.com/question/19493296
#SPJ1