Therefore, the cost of one blanket is $30 and the cost of one sheet is $12.5
Unitary Method
The unitary method is a method in which you find the value of a unit and then the value of a required number of units.
Given,
The cost of three blankets = $90
The cost of two sheets and one blanket = $55
Let x be the cost of the sheet.
From the given details,
We know that, the cost of one blanket is [tex]\frac{90}{3} =30[/tex]
So, if the cost of one blanket is $30, then 2x+30=55
Then
2x=55-30
2x=25
x=25/2
x=12.5
To know more about Unitary method here
https://brainly.com/question/21648365
#SPJ4