Respuesta :

The cost of 3.5 pounds of grapes where cost per pound is $4 per pound is calculated as $14

How to solve Algebra Word Problems?

We want to calculate the total cost of a specific unit weight of grapes given the cost per pounds.

Now, we are given that;

Weight of grapes = 3 1/2 pounds = 3.5 pounds

Cost per pound of grape = $4 per pound of grape.

Now, since Cost per pound of grape is $4 per pound of grape and the given weight of grapes is 3.5 pounds, then by proportion we can say that;

Cost of 3.5 pounds of grapes = 3.5 * 4

Cost of 3.5 pounds of grapes = $14

Thus, we can conclude that the cost of 3.5 pounds of grapes where cost per pound is $4 per pound is calculated as $14

Read more about Algebra Word problems at; https://brainly.com/question/13818690

#SPJ1

ACCESS MORE