The cost of 3.5 pounds of grapes where cost per pound is $4 per pound is calculated as $14
We want to calculate the total cost of a specific unit weight of grapes given the cost per pounds.
Now, we are given that;
Weight of grapes = 3 1/2 pounds = 3.5 pounds
Cost per pound of grape = $4 per pound of grape.
Now, since Cost per pound of grape is $4 per pound of grape and the given weight of grapes is 3.5 pounds, then by proportion we can say that;
Cost of 3.5 pounds of grapes = 3.5 * 4
Cost of 3.5 pounds of grapes = $14
Thus, we can conclude that the cost of 3.5 pounds of grapes where cost per pound is $4 per pound is calculated as $14
Read more about Algebra Word problems at; https://brainly.com/question/13818690
#SPJ1