Using the following table, construct and interpret a 90% confidence interval for the population standard deviation of the carbon in metric tons.
Nation
Brazil
Germany
Mexico
Emissions
Canada
361
844
398
Great Britain 577
631

Respuesta :

The 90 percent confidence interval for the data is given as  396.02, 727.98

First we have to find the mean

The formula is fx/n

= Mean, μ = 562.2

sum up the data and divide by 5

sd =  

Σ(xi - μ)2/N

= (361 - 562.2)² + ... + (631 - 562.2)²/5

= 151806.8/5

= 30361.36

sd = √30361.36

= 174.24511470914

1 - confidence level

= 1 - 0.90

= 0.1

df = 4

Using excel

T.INV.2T(0.1, 4) = ±2.13

562 +- 2.13 x  174.245/√5

562- 165.98, 562+ 165.98

= 396.02, 727.98

Hence the confidence interval can be calculated to be 396.02, 727.98

Read more on confidence interval here:

https://brainly.com/question/14825274

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico