For a particular transverse wave, there are 1.10 meters between two sequential troughs and nine troughs pass a fixed point along the direction of travel every 14.5 s. Find the wave speed (in m/s).

Respuesta :

The speed of the wave is 0.68 m/s.

What is wave speed?

Wave speed is the distance the wave travels in a given amount of time, such as the number of meters it travels per second.

V = Fλ

where;

  • V is the speed of the wave
  • F is frequency of the wave
  • λ is wavelength

What is the wavelength?

This is the distance between two sequential troughs = 1.1 m

What is the frequency of the wave?

The frequency is number of complete oscillation per second.

f = n/t

where;

  • n is number of complete oscillation

f = (9)/(14.5)

f = 0.62 Hz

V = 0.62 x 1.1

V = 0.68 m/s

Thus, the speed of the wave is 0.68 m/s.

Learn more about speed of waves here: https://brainly.com/question/2142871

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS