Starting with 1.5 mL of isopentyl alcohol, 2.0 mL of concentrated acetic acid, and 0.4 mL of concentrated phosphoric acid, what is the theoretical yield (in g) of isopentyl acetate

Respuesta :

The theoretical yield isopentyl acetate is of the 1.82 g

What is the theoretical yield (in g) of isopentyl acetate?

Now the theoretical yield is the yield of the product as obtained from the stoichiometry of the reaction. In this case, we know the reaction is 1:1.

Mass of  isopentyl alcohol = 0.810 g/mL * 1.5 mL = 1.215 g

Mass of acetic acid = 1.05 g/mL * 2 mL = 2.1 g

Number of moles of  isopentyl alcohol = 1.215 g/88 g/mol = 0.014 moles

Number of moles of acetic acid = 2.1 g /60 g/mol = 0.035 moles

Hence   isopentyl alcohol is the limiting reactant.

1 mole of   isopentyl alcohol yields 1 mole of isopentyl acetate

0.014 moles   isopentyl alcohol yields 0.014 moles of isopentyl acetate

Mass of of isopentyl acetate = 0.014 moles * 130 g/mol = 1.82 g

Learn more about theoretical yield:https://brainly.com/question/14966377

#SPJ1

Ver imagen pstnonsonjoku
ACCESS MORE
EDU ACCESS