A seller wants to net $275,000 from the sale of his home. He has an existing mortgage with a loan balance of $78,500 and the closing costs are expected to be $6,500. If the listing broker is receiving a 6% commission, how much must the home sell for in order to meet his objective

Respuesta :

Ther amout at which the home sell for in order to meet his objective is  abter loan balance is $274,541.67

After the seller receives paid and makes all their bills, the quantity left is referred to as the internet to supplier. Calculating the internet to seller is quite simple, all that you want to do is to subtract the seller's charges and money owed from the sales price.

calculation:-

The selling price which the seller wants = $275,000

Loan balance = $ 78,500

Closing cost = $6,500

Broker commision = 6%

    amount ($275000*6)/100 = $458.33

Hence, Ther amout at which the home sell for in order to meet his objective is = $275,000 - 458.33

     + $274,541.67

Divide the fee by means of the variety of days inside the value period to find the fee consistent with day.be counted the variety of days that the price applies to every birthday party.Multiply the quantity of days that every birthday party is responsible for by means of the value in keeping with day to calculate the loan balance interest proration.

Learn more about loan balance here:-https://brainly.com/question/24576997

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS