Using the z-distribution, the margin of error for the 95% confidence interval used to estimate the population proportion is 0.0683 = 6.83%.
A confidence interval of proportions is given by:
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
The margin of error is given by:
[tex]M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which:
In this problem, we have a 95% confidence level, hence[tex]\alpha = 0.95[/tex], z is the value of Z that has a p-value of [tex]\frac{1+0.95}{2} = 0.975[/tex], so the critical value is z = 1.96.
For this problem, the parameters are given as follows:
[tex]n = 198, \pi = \frac{80}{198} = 0.404[/tex]
Hence the margin of error is:
[tex]M = 1.96\sqrt{\frac{0.404(0.596)}{198}} = 0.0683[/tex]
The margin of error for the 95% confidence interval used to estimate the population proportion is 0.0683 = 6.83%.
More can be learned about the z-distribution at https://brainly.com/question/25890103
#SPJ1