Respuesta :
a. The magnitude of the tension, T₂ in the vertical rope on the left end is T₂ = 655.62 N
b. The magnitude of the tension in the rope in the right end is T₁ = 530.4 N
c. The magnitude of the tension in the horizontal rope on the left end, T₃ is T₃ = 406.3 N
What is tension force?
Tension force refers to a pulling force that is exerted by a string or cable about an axis.
a. The magnitude of the tension, T₂ in the vertical rope on the left end is given as follows:
Taking moment about the vertical axis
T₂ = 30.23 * 9.81 + 700 - T₁ * Sin40°
Solving for T₁ by taking the left end as the pivot;
T₁ Sin 40° * 2.00 = 700 * 0.55 + (30.23 * 9.81) * 1.0
T₁ * 1.285 = 681.5563
T₁ = 530.4 N
Therefore;
T₂ = 30.23 * 9.81 + 700 - 530.4 * Sin 40°
T₂ = 655.62 N
b. From calculation, the magnitude of the tension in the rope in the right end is T₁.
T₁ = 530.4 N
c. The magnitude of the tension in the horizontal rope on the left end, T₃ is determined thus:
Taking moments about the left end in the horizontal direction;
T₃ = T₁ * cos 40°
T₃ = 530.4 N * cos 40°
T₃ = 406.3 N
In conclusion, the tension at the rope in the various ends is determined by taking moments about the left end.
Learn more about tension force at: https://brainly.com/question/187404
#SPJ1
