Respuesta :

The molar concentration of a 300.0 ml solution containing 5.00 g of NH3 will be 0.98 mol/L

Molarity (M) is the amount of a substance in a certain volume of solution. Molarity is defined as the moles of a solute per liters of a solution. Molarity is also known as the molar concentration of a solution.

A mole is defined as the amount of a substance that contains exactly 6.02214076 X1023 elementary entities of the given substance. Thus, a mole of a substance is referred to as the mass of a substance containing the same number of fundamental units as atoms in exactly 12.000 g of 12C.

1 mol of NH3 has a mass of 17 g

Moles of NH3 =  5 g of NH3 * (1 mol of NH3 / 17 g of NH3)

                       = 0.294 mol of NH3

Litres of solution = 300 mL solution ×( 1 L solution/1000mL sol)

                           = 0.300 L of solution

Molarity = moles of solute / litres of solution

              =  0.294 /  0.300 = 0.98 mol/L

To learn more about molarity here

https://brainly.com/question/8732513

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico