From the stoichiometry of the reaction, the volume of the steam produced is 82.9 L
The term combustion is the term that is used to describe the kind of reaction that occurs when a substance is being burnt in oxygen. It is an oxidation reaction and the octane is burnt to produce carbon dioxide and steam.
We can try to write down the equation of the reaction as follows;
2C8H18(g) + 25O2(g) ------> 16CO2(g) + 18H2O(g)
Now 1 mole of octane gas occupies 22.4 L
x moles of octane gas occupies 9.1 L
x = 9.1 L * 1 mole /22.4 L
x = 0.41 moles
Now;
2 mole of octane gas produces 18 moles of steam
0.41 moles of octane gas produces 0.41 moles * 18 moles/2 mole
= 3.7 moles
1 mole of steam occupies 22.4 L
3.7 moles of steam occupies 3.7 moles * 22.4 L/1 mole
= 82.9 L
Learn more about stoichiometry:https://brainly.com/question/9743981
#SPJ1