a ball rolls off a platform that is 12 m above ground. The ball's horizontal velocity as it leaves the platform is 5 m/s. How much time it takes for the ball to hit the ground

Respuesta :

The time it takes for the ball to hit the ground from the platform is determined as 1.56 seconds.

Time of motion of the ball

The time of motion of the ball is calculated as follows;

h = vt + ¹/₂gt²

where;

  • v is initial vertical velocity  = 0
  • t is time of motion
  • h is height of fall of the ball

h = 0 + ¹/₂gt²

h = ¹/₂gt²

t = √(2h/g)

t = √(2 x 12 / 9.8)

t = 1.56 seconds

Thus, the time it takes for the ball to hit the ground from the platform is determined as 1.56 seconds.

Learn more about time of motion here: https://brainly.com/question/2364404

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico